Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zabawa Niedźwiedziowa 2017

Drukuj
Kategoria: Aktualności
Opublikowano Super User

Po Biadaczu przeszły już Bery. Jak czytamy na stronie Muzeum Wsi Opolskiej - "Wodzenie niedzwiedzia" to tradycja kultywowana w  wielu  śląskich wsiach.

Barwny i głośny korowód w skład którego wchodzą zazwyczaj: kominiarz, leśnik, cyganka, diabeł, lekarz, policjant, śmierć i para nowożeńców, muzykanci oraz  prowadzony na postronku niedzwiedz z poczatkiem każdego nowego roku odwiedza mieszkanców wsi. Niedźwiedź w tradycji ludowej symbolizuje wszelkie zło, jakie spotyka człowieka. Każda gospodyni badz tez gospodarz domu powinien zatańczyć z niedźwiedziem, gdyż wróży to  szczęście na cały rok, ponadto gospodarz powinien poczęstować wodzących niedźwiedzia wódką. Jeśli gospodarze próbują wymigać się od tych powinności, diabeł lub kominiarz smaruje gospodarzom twarze sadzą. W ramach podziękowania za odwiedziny, zazwyczaj składają przebierańcom wolne datki bądź też częstują słodyczami.

Całość kończy sąd nad niedźwiedziem, który odbywa się przeważnie na zabawie. Właśnie na taką zabawę zaprasza Was Sołtys z Radą Sołecką! Czytaj więcej, by poznać szczegóły!

Babcie i Dziadkowie! Nim kupicie bilety na Zabawę Niedźwiedziową, zapraszamy Was na wspólne świętowanie Dnia Babci i Dziadka. Przyjdźcie we wtorek o godzinie 18:00 do Publicznego Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Biadaczu i zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy! :)